Wyjaśnij w jaki sposób insulina powoduje obniżenie stężenia glukozy we krwi

Pobierz

Pisz czytelnie.. Odpowiedzi zapisz w miejscu na to przeznaczonym przy.. Podano na czczo 20 ochotnikom po 50 g roztworu glukozy i w czasie dwóch godzin dokonywano pomiarów stężenia glukozy oraz insuliny we krwi.. 1- b) 2 - a) 3 - c) U wielokomórkowych protistów wyróżnia się trzy podstawowe rodzaje zapłodnienia: izogamię, anizogamię i oogamię.. Używaj długopisu/pióra tylko z czarnym.. Insulina a glukagon Insulina i glukagon są hormonami odpowiedzialnymi za przemiany węglowodanowe.Insulina oddziałuje następnie z komórkami i narządami organizmu, pobudzając je do wchłaniania glukozy z krwi w celu wytworzenia własnej energii.. autor: PatrycjaW94 » ndz gru 29, 2013 10:09.. Porównaj oogamię z izo- i anizogamią, podając po jednej różnicy w każdym z procesów.a) Wyjaśnij, w jaki sposób nadużywanie antybiotyków skutkuje zwiększaniem się liczby szczepów bak­ terii opornych na te antybiotyki.. B. C.Hormon ten powoduje przekształcenie glukozy w glikogen, który odkładany jest w wątrobie, wskutek czego stężenie glukozy we krwi maleje.. Pamiętaj, że zapisy w brudnopisie nie będą oceniane.. Niedobór tego hormonu prowadzi do cukrzycy, a ta - do zaburzenia pracy wielu narządów.. Obniżenie poziomu jonów wapnia we krwi skutkuje uruchomieniem jego zasobów zgromadzonych w kościach.. - za wyjaśnienie, które nie wskazuje sposobu obniżania przez insulinę poziomu glukozy we krwi lub odpowiedź błędną merytorycznie, np. przekształca / zamienia glukozę (w glikogen), lub brak odpowiedziWzrost poziomu glukozy we krwi kobiety ciężarnej i wzrost wydzielania insuliny powodują, że insulina przenika do płodu..

Wyjaśnij, w jaki sposób insulina powoduje obniżenie stężenia glukozy we krwi.

Wyjaśnij, w jaki sposób opisana zdolność skupni cuchnącej do wytwarzania ciepła w czasie kwitnienia ułatwia .. Gdy glukozy we krwi jest za dużo, trzustka produkuje insulinę, która powoduje zmniejszanie się poziomu glukozy we krwi (wątroba magazynuje ją w postaci glikogenu).. - Insulina - Pytania i odpowiedzi - Biologia.. W wyniku obu tych procesów zbyt wysokie stężenie glukozy we krwi obniża się i powraca do normalnego poziomu między 80 i 100 mg/dm3.Insulina jest hormonem białkowym (peptydowym) wytwarzanym przez organizm człowieka, regulującym poziom cukru we krwi.. Do krwi uwalniana jest wtedy glukoza, która podnosi poziom tego cukru we krwi.Podano na czczo 20 ochotnikom po 50 g roztworu glukozy i w czasie dwóch godzin dokonywano pomiarów stężenia glukozy oraz insuliny we krwi.. Jeśli poda się za dużą dawkę tego hormonu, następuje znaczy spadek glikemii, tzw. hypoglikemia (niedocukrzenie), co jest groźne dla życia, powoduje bowiem zaburzenia funkcji, a następnie uszkodzenie komórek mózgowych, które są bardzo wrażliwe na .Re: Zadania maturalne - odpowiedz i zadaj kolejne!. Logowanie.. Biologia - liceum.. - Cząsteczki etanolu łączące się z dehydrogenazą alkoholową zmniejszają możliwość przyłączenia do niego metanolu, ograniczając w ten sposób ilość powstających szkodliwych produktów .Schemat regulacji stężenia glukozy we krwi..

Wyjaśnij, w jaki sposób utrzymywany jest stały poziom glukozy we krwi.

Podano na czczo 20 ochotnikom po 50 g roztworu glukozy i w czasie dwóch godzin dokonywano pomiarów stężenia glukozy oraz insuliny we krwi.. każdym zadaniu.. W tabeli przedstawiono uśrednione wartości ich stężeń.. Dzięki zwiększeniu wytwarzania insuliny i jej wpływowi na komórki efektorowe (miocyty, adipocyty, hepatocyty) zwiększa się transport glukozy do wnętrza komórek, co obniża poziom glukozy we krwi.Zadanie 11. około 11 godzin temu.. Gdy glukozy we krwi jest zbyt mało, trzustka produkuje glukagon, który podwyższa poziom glukozy we krwi (rozbija cząsteczki glikogenu zmagazynowane w wątrobie).Na przykład trzustka dowiaduje się, że wzrósł poziom cukru we krwi, więc szybko wydziela insulinę (hormon trzustkowy), lub przytarczyce odpowiadając na sygnał, że obniżyło się stężenie wapnia we krwi, wydzielają parathormon ( hormon przytarczyc ) Insulina natychmiast oddziałuje na odpowiednie tkanki, które przetwarzają i magazynują nadmiar glukozy.Podanie insuliny w iniekcji powoduje obniżenie stężenia glukozy we krwi.. W tabeli przedstawiono uśrednione wartości ich stężeń.. Uzasadnij swoją odpowiedź.. Podczas egzaminu możesz korzystać z linijki.. Wydzielany jest hormon .Podano na czczo 20 ochotnikom po 50 g roztworu glukozy i w czasie dwóch godzin dokonywano pomiarów stężenia glukozy oraz insuliny we krwi..

Gdy stężenie glukozy we krwi nadmiernie spadnie, włącza się inny mechanizm.

Nie używaj korektora, a błędne zapisy wyraźnie przekreśl.. Przeprowadzono badanie zmian stężenia glukozy i insuliny we krwi zdrowych ludzi.. Wyjaśnij, w jaki sposób insulina powoduje .Plik w jaki sposob insulina powoduje obnizenie stezenia glukozy we krwi.zip na koncie użytkownika desicma • Data dodania: 17 mar 2016 Wykorzystujemy pliki cookies i podobne technologie w celu usprawnienia korzystania z serwisu Chomikuj.pl oraz wyświetlenia reklam dopasowanych do Twoich potrzeb.Insulina powoduje spadek stężenia glukozy we krwi, natomiast glukagon powoduje wzrost stężenia glukozy we krwi.. 4 Ustal, w którym miejscu schematu, A czy B, należy wstawić opis: pobudzanie wytwarzania glukagonu, a w którym z .. Wyjaśnij, w jaki sposób warunki świetlne otoczenia .. wysoki poziom glukozy we krwi pobudza wydzielanie przez trzustkę insuliny, która powoduje syntezę glikogenu w .2.. Produkt końcowy łączy się z pierwszym enzymem i powoduje, że reakcja katalizowana przez ten enzym zostaje zahamowana, a przez to cały łańcuch reakcji przestaje funkcjonować.Wyjaśnij, w jaki sposób wprowadzenie etanolu do organizmu osoby, która wypiła metanol, zmniejsza groźne skutki działania metanolu..

Przeprowadzono badanie zmian stężenia glukozy i insuliny we krwi zdrowych ludzi.

Książki Q&A Premium.. W tabeli przedstawiono uśrednione wartości ich stężeń.. W tabeli przedstawiono uśrednione wartości ich stężeń.zbyt wysoki poziom glukozy we krwi pobudza wydzielanie przez trzustkę insuliny, która powoduje syntezę glikogenu w wątrobie przeciwnie do insuliny działa glukagon, który przy niskim poziomie glukozy we krwi rozkłada glikogen w wątrobie - do krwi uwalniana jest wtedy glukoza, która podnosi poziom tego cukru we krwi1.. Opisz regulację hormonalną poziomu cukru - glukozy we krwi.Wyjaśnij, w jaki sposób nadmiar produktu końcowego wpłynie w opisanym przypadku na łańcuch katalizowanych reakcji.. Rozwiązanie Przykłady poprawnej odpowiedzi: Insulina pobudza pobieranie i magazynowanie glukozy w postaci glikogenu, np. w wątrobie / mięśniach szkieletowych zwiększa transport glukozy przez błony komórkowe hamuje glukoneogenezęaby wytworzyć więcej insuliny, a tym samym umożliwić komórkom jej wchłanianie i aby nadmiar niewchłoniętej przez komórki glukozy przetworzyć na glikogen (węglowodan nazywany cukrem zwierzęcym).. Zmniejszanie poziomu cukru we krwi.. Insulinę jako substancję leczniczą pozyskiwano dawniej z organizmów zwierząt hodowlanych.Najważniejszym bodźcem do produkcji insuliny jest poposiłkowe zwiększenie stężenia glukozy we krwi.. Ten przepływ glukozy do komórek organizmu obniża poziom cukru we krwi.Insulina pomaga komórkom organizmu w absorpcji glukozy, obniżaniu poziomu cukru we krwi i dostarczaniu komórkom glukozy potrzebnej do uzyskania energii.. Gdy poziom cukru we krwi jest zbyt niski, trzustka uwalnia glukagon.. Wyjaśnij, w jaki sposób insulina powoduje obniżenie stężenia glukozy we krwi.Zbyt wysoki poziom glukozy we krwi pobudza wydzielanie przez trzustkę insuliny, która powoduje syntezę glikogenu w wątrobie.. Rejestracja.. Jest to hormon anaboliczny (co może być wykorzystywane w kulturystyce), dlatego powoduje nadmierny rozrost komórek płodu.. Wyjaśnij, w jaki sposób utrzymywany jest stały poziom glukozy we krwi.. Glukagon zmusza wątrobę do uwalniania zmagazynowanej glukozy, co powoduje wzrost poziomu cukru we krwi.Wyjaśnij, w jaki sposób insulina powoduje obniżenie stężenia glukozy we krwi..


wave

Komentarze

Brak komentarzy.
Regulamin | Kontakt