Antygona streszczenie bohaterowie

Pobierz

Miała dwóch braci: Polinejkesa i Eteoklesa oraz siostrę Ismenę.. Wydarzenia opisane w dramacie mają miejsce na dworze tebańskim na krótko po wojnie domowej o przejęcie tronu po Edypie przez dwóch braci - Etoklesa i Polinejkesa.Sofokles - Antygona - najlepsze i najdokładniejsze opracowanie lektury, streszczenie, problematyka, czas i miejsce akcji, rozwój teatru w starożytnej Grecji, cechy tragedii klasycznej, jak wyglądał te W walkach tych zginął Eteokles i Polinejks - bracia z królewskiego rodu.. Akcja utworu toczy się.. Streszczenie .Zobacz też: "Odyseja" - streszczenie, bohaterowie, plan wydarzeń ''Antygona'': bohaterowie Poznanie ciekawych, choć uwikłanych w tragiczne losy, postaci umożliwia właśnie lektura utworu ''Antygona''.. Prologos: akcja toczy się przed pałacem królewskim w Tebach.. Antygona - charakterystyka szczegółowa Antygona to tytułowa postać sztuki Sofoklesa.• Antygona • Sofokles - biografia, twórczość • Antygona - streszczenie • Antygona - opracowanie • Mit rodu Labdakidów • Konflikt tragiczny w "Antygonie" - problem władzy • Charakterystyka Antygony • Charakterystyka Kreona • Antygona i Ismena - charakterystyka porównawcza • Antygona - pozostali bohaterowieAntygona była dzieckiem zrodzonym z kazirodczego związku Edypa i Jokasty.. Hajmon - syn Kreona, narzeczony Antygony.. Uważając się za nieomylnego, wietrząc zewsząd podstęp i chęć obalenia go z tronu, nie posłuchał rady syna, czym doprowadził do jego śmierci.Sofokles Antygona - opracowanie..

"Antygona" - krótkie streszczenie.

Autor zaczerpnął fabułę z mitologii.. Jego cechy charakteru poznajemy głównie po rozmowie z ojcem.. Fatum nie oszczędziło tego dumnego, gardzącego ludem despoty.. Nazywana jest tragedią władzy i klasyfikowana jako chronologicznie ostatnia z cyklu trzech tragedii tebańskich (Król Edyp, Edyp w Kolonie, Antygona) opartych na mitach o tebańskim rodzie Labdakidów.Utwór jest powszechnie uznawany za arcydzieło dramaturgii światowej o nieprzemijającej sile oddziaływania na widza.Antygona w Nowym Jorku - sztuka teatralna Janusza Głowackiego, tragifarsa, polski dramat współczesny w dwóch aktach, szesnastu scenach.Po raz pierwszy sztuka ta została opublikowana w miesięczniku "Dialog" w roku 1992.. Antygona wyznaje swej siostrze, Ismenie, zamiar pogrzebania zwłok brata Polinika.W bratobójczej walce polegli obaj bracia: Polinik i Eteokles, ale obecny władca Teb, Kreon, wydał rozkaz, aby nikt nie ważył się grzebać tego, którego uznał za zdrajcę.Antygona namawia siostrę, aby wraz z nią spełniła święty obowiązek.Kreon to bohater tragiczny - wierząc w swe racje, narażając się bogom, tłumiąc uczucia, doprowadza do śmierci wszystkich najbliższych mu osób.. Mieszkańcy tego miasta wygrali właśnie wojnę z wrogimi wojskami.. O pomoc prosi Ismenę tylko raz, gdy ta się nie zgadza, później stanowczo odrzuca jej przyznanie się do winy, i bierze całą odpowiedzialność na siebie..

"Antygona" Sofoklesa - streszczenie.

Bohaterowie, których trzeba znać z tej tragedii, to:Streszczenie szczegółowe Prologos.. Bardzo kocha Antygonę, boi się o jej życie i występuje w jej obronie.Bohaterowie Antygony.. ; Antygona to przykład wzorcowej tragedii antycznej.. Wbrew zakazowi władcy decyduje się na pochowanie brata, wiedząc, że czeka ją za to śmierć.Antygona w Nowym Jorku - Janusz Głowacki: streszczenie Akt I Znajdujemy się w nowojorskim parku.. Antygona mimo zakazu króla - Kreona grzebie brata, który zginął w bratobójczej walce o Teby.. Obie postacie prześladuje fatum - zły los.3.. Polskie przekłady: w 1574 roku (parafraza polska) Jan Walenty Jakubowski (Kraków), w 1853 roku Kazimierz Kaszewski (Warszawa), w 1875 roku Zygmunt Węclewski (Poznań), w 1881 roku Jan Czubek (Kraków), w 1898 roku .Rozmowa Antygony z Ismeną.. Nie mogła wybrać drugiego rozwiązania, gdyż przez resztę życia nękałyby ją wyrzuty sumienia.Antygona - Czas i miejsce akcji Zgodnie z tradycją dramatu greckiego mówiącej o jedności miejsca, czasu i akcji, "Antygona" rozgrywa się w ciągu jednego dnia..

Przeczytaj albo posłuchaj.Antygona - streszczenie dramatu Sofoklesa Antygona.

Akcja "Antygony" ma miejsce w Tebach.. Postanowił on mianowicie z honorami obejść się z ciałem Etoklesa (obrońcy miasta), ale zakazał pogrzebu drugiemu z braci - Polinejkesowi (najeźdźcy).Bohater tragiczny zawsze staje przed wyborem, ale bez względu na to, co zrobi i tak poniesie klęskę.. Znajdziesz tutaj informacje o autorze, genezę utworu, szczegółowy opis najważniejszych scen, bohaterów, głównych wątków, motywów przewodnich oraz problematykę dramatu Antygona.. To jeden z tych zamieszkałych przez bezdomnych, którym nie powiodło się w życiu.Streszczenie Antygony - dramatu antycznego Sofoklesa.. Tytuł: Antygona - powstanie w 442 p.n.e.; wystawiana między 442 a 440 p.n.e., gdy Sofokles miał już ponad 50 lat.. Gdy zmienił swoją decyzję o wyroku na Antygonie, było już za późno, aby uniknąć nieubłaganie zbliżającej się katastrofy.Antygona - bohaterowie, opracowanie i streszczenie lektury.. Treścią Antygony Sofoklesa są dzieje króla Teb Kreona i rodu Labdakidow.. Antygona miała wybór - pochować brata i skazać się na gniew władcy oraz karę, która wiąże się ze śmiercią lub pozwolić na zbezczeszczenie zwłok brata, tym samym odbierając mu .Antygona - tragedia Sofoklesa z roku 442 p.n.e. Antygona - córka Edypa i Jokasty, siostra Ismeny, Polinejkesa i Eteoklesa, narzeczona Hajmona..

Antygona - streszczenie, Sofokles - Antygona - streszczenie, opracowanieStreszczenie.

Dzieje się tak w przypadku Antygony i Kreona.. Antygona wywołała swoją siostrę Ismenę z pałacu, aby porozmawiać o najnowszych wieściach dotyczących ich braci, którzy zginęli walcząc ze sobą.. Główną osią fabularną jest zakaz grzebania ciał zdrajców ojczyzny wydany przez Kreona.Pogrążył mury, bo z tyłu nawałem Runął na smoka⁸ Ares z wo ny szałem.. w pierwszej połowie XIII w. p.n.e. Kreon zaś daje się ponosić gniewowi upokarzając Antygonę i traktując ją jak zwykłą poddaną, czy przecież obniża wartość własnego rodu, z którego i Antygona pochodzi.. Bo Zeus nie cierpi dumnych głów, A widząc ich wyniosły lot I złota chrzęst, i pychę słów,Antygona drażni władcę okazywaniem swojej królewskiej dumy, buty, chwilami lekceważenia.. Osią utworu jest konflikt tragiczny między Kreonem (królem reprezentującym racje państwa) i Antygoną (buntowniczką walczącą o dobro jednostki).. Wszystko co trzeba wiedzieć o dramacie Antygona znajdziecie na streszczenia.pl.Antygona - Motyw pychy Doprowadziła Kreona do zguby.. Pierwsza rozmawia z drugą aby ta pomogła pogrzebać jej brata - Polinejkesa, co jest niemożliwe po zakazie wydanym przez króla Kreona.Streszczenie "Antygona" Sofoklesa rozpoczyna się od rozmowy sióstr, Antygony i Ismeny, o decyzji Kreona.Stwierdził on bowiem, że jeden z ich braci, Polinejkes, nie zostanie pochowany za to, że uznany został przez władcę za zdrajcę ojczyzny, gdyż wystąpił przeciwko własnemu bratu, Eteoklesowi, który zasiadał na tronie.Rozpoczął tym samym wojnę domową.Poniżej znajdziecie streszczenie Antygony, opracowanie oraz przedstawienie jej problematyki, aby uzupełnić swoją wiedzę po przeczytaniu lektury.. Antygona rozmawia z siostra, Ismeną na temat rozkazu wydanego przez króla, Kreona.. Antygonę cechowała przede wszystkim odwaga..


wave

Komentarze

Brak komentarzy.
Regulamin | Kontakt