Opowiadanie twórcze na podstawie baśni czerwony kapturek

Pobierz

brawo!. Wymyśl baśń będącą współczesną wersją tej historii.. Nawiązanie może polegać na: • przedstawieniu dalszego ciągu przygód z udziałem znanych bohaterów; • przedstawieniu innego przebiegu zaprezentowanych w oryginale zdarzeń; • napisaniu nowej wersji baśni lub legendy.. Myśliwy, babcia i Czerwony Kapturek cieszyli się, że wszystko skończyło się dla nich dobrze.. Wykonaj następujące zadania z zeszytu ćwiczeń str. 133-134: 2,3,4.. Dziewczynka postanowiła, że już nigdy nie zrobi wbrew woli swojej mamusi i tak też się stało.. Oto kilka prostych sposobów na pierwsze zmagania z tą formą wypowiedzi pisemnej: KROK 1.:.. Z LIRYKĄ za pan brat!. ( zapisz go w zeszycie, notatkę również ) Opowiadanie twórcze na podstawie baśni lub legendy to forma wypowiedzi, w której należy się odwołać do utworu wskazanego w temacie wypracowania.Czerwony Kapturek (2012) Rotkäppchen - Czerwony Kapturek udaje się w podróż przez niebezpieczny las, aby odwiedzić schorowaną babcię.Na swoim przykładzie wiem, że emocjonalna reakcja na to, co czytelnik piszę pod tekstem sprawi, że się wypalisz i nikogo nie przyciągniesz do siebie.. Powącham tylko przez chwilę te piękne kwiatuszki.. 4.ZADANIA DLA UCZNIÓW KLASY VI Język polski, 21,22 maja 2020 r. Zrealizujemy temat lekcji: Jak napisać opowiadanie twórcze na podstawie baśni lub legendy?.

Przeczytajcie informacje na temat opowiadania twórczego.

Można napisać kontynuację przygód z udziałem bohaterów lub napisaniu nowej, innej wersji baśni lub legendy.język polski Opowiadanie twórcze na podstawie baśni lub legendy: ćwiczymy umiejętności 1.. Przypomnij sobie, co wiesz o opowiadaniu twórczym (podręcznik str. 216).. Pewnego dnia mama wysłała Kapturka z koszem pełnym smakołyków do chorej babci.. Dużą pomocą w pisaniu opowiadania odtwórczego jest plan wypowiedzi utworzony na podstawie tekstu oryginalnego.Aby napisać opowiadanie twórcze na podstawie baśni lub legendy należy: 1) Przypomnieć sobie bohaterów wraz z ich charakterystyką, 2) Określić cechy gatunku, które muszą się pojawić w naszej wersji: a) baśń - elementy fantastyczne, magiczne przedmioty, bohaterowie z cudownymi mocami, walka dobra ze złem, pouczenie,Pamiętaj o czasownikach dynamizujących akcję (biegł, szedł, skoczył, rozbił, huknął), a także o określeniach miejsca akcji (na rogu stał, z lewej strony wyskoczył, w parku znajdował się) oraz czasownikach, przysłówkach i przymiotnikach uplastyczniających opisy (drzewa kwitły, zieleniły się liście, było ciepło, miała czerwoną sukienkę) − szczegóły uwiarygadniają twoją pracę.o tym, co jest niezbędne aby napisać opowiadanie na podstawie mitu, przypowieści, legendy lub baśni: a) Co to jest współczesna wersja baśni, mitu, legendy lub przypowieści?.

Przeczytajcie przykładowe opowiadanie twórcze ze strony 270.

Któregoś dnia, mateczka postanowiła wysłać swoje dzieci w odwiedziny do chorej babci.Krótkie opowiadanie o porze roku - Słuchanie bajki "Czerwony Kapturek", zwrócenie uwagi na jesienną pogodę (wiatr, opadające liście, możliwość przeziębienia) Na skraju lasu, nad strumieniem mieszkała razem z mamą i tatą mała dziewczynka.. Narrator - I tak Kapturek wąchając kwiaty, zachwycony, usłyszał jakiś głos.. Co musisz zrobić?. Przypomnij baśń Aleksandra Puszkina pt. " Bajka o rybaku i złotej rybce"Zobacz 7 odpowiedzi na zadanie: musze napisac wypracowanie o złotej rybce pomuście na poniedziałektemat już był, ale dotyczył opowiadania twórczego na podstawie baśni i legendy.. Sprawdź poprawność wykonanych zadań.. Proszę nacisnąć również znak "!. brawo!. 3.Staram się, aby każdy uczeń, przystępując do redagowania opowiadania egzaminacyjnego, świadomie spełniał wszystkie kryteria.. Zawsze nosiła czerwona bluzę z kapturem, czarne spodnie i niebieskie …Babcia mieszkała w niewielkim domku otoczonym przez zielony las.. Jest to forma wypowiedzi, w której należy odwołać się do utworu wskazanego w temacie wypracowania.. Pomoże Ci w tym załączona prezentacja.. Otwórzcie podręcznik na stronie 269.. Rozwiąż quiz Eduelo zgodny z podstawą programową i sprawdź swoją wiedzę ..

b) Schemat współczesnej wersji baśni, mitu, legendy lub przypowieści.

*Uporządkuj wiedzę na temat bohaterów i wydarzeń *Zwróć uwagę na cechy baśni i legendy.. Na swoje ostatnie urodziny dostała od mamy czerwony czepek.Narrator: Szedł do babci Czerwony Kapturek przez las i podskakując raz po raz, nie zważając na mamy przestrogi, zboczył nieco z leśnej drogi.. Na początek przypomnijmy sobie czym jest legenda, a czym baśń.Czerwony Kapturek- streszczenie.. Dziewczynka była zwana Czerwoną Czapeczką, natomiast chłopca nazywano Zielonym Kapturkiem.. Twarz ma spokojną, tylko łzy płyną czasem z oczu i widać w nich lęk, cierpienie, smutek.. Technicznych aspektów tekstu nie ocenie, bo sam jestem w tym noga, jednak rzuca się w oczy brak akapitów, a czytelnik dostaję masę zwartego tekstu.. Ta forma wypowiedzi cechuje się znajomością lektury (bohaterowie, wydarzenia), na podstawie której tworzy się opowiadanie, ale daje także możliwość stworzenia włas nychWspółczesna wersja baśni, legendy, mitu lub przypowieści ­ odmiana opowiadania twórczego, które przedstawia przygody przeniesionych w czasy współczesne bohaterów znanych z baśni, legend, mitów lub przypowieści.. Dalej.. Pewnego dnia jej wnuczka otrzymała od niej prezent- czerwony aksamitny kapturek, który dziewczynka polubiła tak bardzo, że za nic nie chciała się z nim rozstawać i wszędzie nosiła go na swojej cudnej główce!.

Wyobraź sobie, że ktoś z XXI w. natrafił na złotą rybkę z baśni Aleksandra Puszkina.

Przez to zaczęto ją nazywać ,,Czerwonym Kapturkiem".. Odpowiedź:Opowisc na podstawie czerwony kapturek, Była sobie raz kiedyś pewna dziewczynka.. Uwzględnia cechy charakterystyczne gatunku, do którego się odnosi.W opowiadaniu twórczym na podstawie poznanej baśni lub legendy musimy odwołać się do utworu wskazanego w temacie wypracowania.. scenariusze zajęć i artykuły.. Stron: 2.. (zobacz podręcznik,s.347)3.. Droga do chatki babci wiodła przez las.Tylko się trzymaj, a ja ci opowiem baśń o Elizie i jej braciach zaklętych w łabędzie.. Czerwony Kapturek : A co mi tam, zejdę z tej leśnej dróżki.. Wielkość: 42.61 kb.. 4.Zapiszcie elementy tworzenia opowiadania twórczego: *Przypomnij treść baśni lub legendy.. Uważam, że pomysł na opowiadanie .. Utrwalamy wiadomości.Opowiadanie twórcze na podstawie baśni lub legendy.. Ale opanowuje się i zaczyna mówić.W zależności od tego, czy tworzymy tekst na podstawie czyjejś wypowiedzi ustnej lub pisemnej, czy korzystamy z własnych obserwacji, wyróżnia się opowiadanie odtwórcze i twórcze.. Głos był nieznajomy.Na dzisiejszej lekcji nauczymy się pisać opowiadanie twórcze na podstawie baśni lub legendy.. Opowiadanie odtwórcze polega na opisaniu własnymi słowami zdarzeń (zwykle w kolejności chronologicznej), które ktoś inny przedstawił (np. bohater powieści, naoczny świadek).. Przypomnijcie sobie zatem schemat tworzenia opowiadania.. - woła do mnie mama.. Część 1. brawo!. brawo!.


wave

Komentarze

Brak komentarzy.
Regulamin | Kontakt