Czy powstanie warszawskie miało sens argumenty za i przeciw

Pobierz

Jeszcze w 2003 r. Irena Grzesiuk-Olszewska pisała, że "wizja Muzeum Powstania ciągle odsuwa się w nieokreśloną przeszłość".. B.: Był niewątpliwie inteligentnym oficerem i dobrym dowódcą, a jednocześnie jednym z największych zbrodniarzy wojennych nie tylko w Warszawie.. Zdobywając Warszawę Polscy ugościli by Rosjan jako gospodarze, a nie jako lud witający swego wyzwoliciela, a tak przez 50 lat mieliśmy połowiczną wolność jeśli nie ponowne zniewolenie.Powstanie Warszawskie to w pełni świadoma decyzja Komendy Głównej Armii Krajowej.. Powstanie było to zbrojne wystąpienie Armii Krajowej wsparte przez mieszkańców Warszawy w celu wyzwolenia stolicy Polski spod okupacji niemieckiej.. Środowiska kombatanckie czekały na nie od dawna.. Argumenty "za" wybuchem Powstania Warszawskiego:Jak myślicie, czy Powstanie Warszawskie było potrzebne czy nie?. Nie byłam naocznym świadkiem tej historii, znam ją z relacji przodków, z książek, pracy, telewizji - wiele z nich należało do tych propagandowych, którymi przez wiele lat żywił nas system.. W rzeczywistości ani AK ani alianci zachodni nie mieli wystarczających i wiarygodnych .Przebieg Powstania Warszawskiego.. Dla niego .Wszak Powstanie było jakby drugim Katyniem - wyniszczeniem kwiatu patriotycznej Polski.. Ci oficerowie za to odpowiadają.. Powstanie warszawskie budzi wiele kontrowersji i wciąż żywa jest dyskusja na temat zasadności jego przeprowadzenia..

Ustal, czy powstanie warszawskie miało sens.

We wrześniu 1944 r., pod presją Aliantów, zwłaszcza Brytyjczyków, Niemcy musieli przyznać żołnierzom AK status kombatantów, co miało duże znaczenie dla dalszych losów .Powstanie warszawskiego nie powinno być przez nas oceniane, tylko ludzie żyjący w tamtych czasach mają prawo je ocenić .. Dni od 1 sierpnia do 2 października 1944r.. Żyć (wegetować) w okupowanym kraju nie wiadomo jak długo albo zawalczyć o niepodległość.Przydatność 60% Czy powstanie warszawskie miało sens.. Warto zapoznać się z argumentami obu stron sporu.. Chciałbym jednak czarno na białym, samymi tylko faktami udowodnić, że zryw w 1944 roku był .Powstanie warszawskie (1.08.. Uczestnicy dyskusji rozmawiali również o wpływie powstania na późniejsze doświadczenia historyczne Polaków.W.. Poniesione straty nie przyniosły żadnych korzyści.. Istnieje wiele plusów i minusów jego zorganizowania.. - 3.10.1944) » • Powstanie warszawskie - przebieg, najważniejsze informacje • Powstanie warszawskie - skutki i znaczenie • Ocena powstania warszawskiego - za i przeciw; Partyzanckie walki polsko-ukraińskie: zbrodnie UPA i Rzeź Wołyńska »To on inspirował decyzje o wybuchu Powstania Warszawskiego i później nie uchylał się od wzięcia odpowiedzialności za jego wybuch..

Moim zdaniem wybuch powstania warszawskiego 1 sierpnia 1944 nie miał sensu.

Decyzja miała być szybka, ludzie byli naładowani nienawiścią i chęcią zemsty, za lata mordu i terroru, co jest zrozumiałe.Zastanowi się pięć razy, zanim zadecyduje by tu wjechać, zwłaszcza że powstanie nie było incydentem, a postawa Polaków jest na świecie niemal legendarna.. To dla nas, Polaków bezspornie bardzo ważny moment w historii kraju, jednak opinie na temat sensu wywoływania powstania, jego przebiegu oraz stosunku odniesionych korzyści do strat są podzielone.Każde powstanie to zryw słabszych przeciw mocniejszym, więc to czy się powiedzie czy nie, jest swojego rodzaju ruletką, żeby miało szanse wygrać, musi wybuchnąć, żeby zaś wygrać, musi dojść czynnik zewnętrzny, pomoc ze stron "świata" powstańcom lub osłabienie przez "świat" przeciwnika.Trudno mnie oceniać rolę powstania, zawsze znajdzie się argument przemawiający za i przeciw.. Ze względu na fatalne rozkazy wydane w przeddzień powstania, uzbrojenie oddziałów AK, było fatalne.Jakie są argumenty przeciwników Powstania?. Forsowanie pamięci o powstaniu przez braci Kaczyńskich miało również bardzo przyziemny podtekst.Z niezliczonych książek, publikacji i analiz historycznych można wyróżnić następujące argumenty przeciw Powstaniu Warszawskiemu: 1.. Zostań naszym fanem..

Reasumując uważam, że wybuch powstania warszawskiego nie miał sensu.

Miał za sobą bogatą karierę zwalczania partyzantki na okupowanych terenach ZSRR; w Warszawie ponosił bezpośrednią odpowiedzialność za zbrodnie.. Dlatego, paradoksalnie, po latach Powstanie Warszawskie stało się swoistą polisą ubezpieczeniową wykupioną za cenę krwi narodu na wiele, wiele lat.Podsumowanie argumentów przeciw Powstaniu Warszawskiemu Ogłoszenia.. Wyobraźmy sobie, że mamy do wyboru czekać na pomoc, która nie nadejdzie, a w międzyczasie być ciągle upokarzanym przez Niemców lub spróbować pokonać wroga.. Przeciwnicy Powstania Warszawskiego także powołują się na długą listę argumentów, wśród których wymieniają: Iluzoryczne szanse na zwycięstwo - szansę na wygranie Powstania były praktycznie zerowe.Podsumowując.. Nie wiemy jak byśmy postąpili w tamtym okresie.. 2014-10-08 16:08:29- Powstanie warszawskie nie tylko było źle przygotowane, ale w ogóle nie miało sensu, bo nie było wiadomo, jaki cel miało osiągnąć - uważa prof. Zbigniew Pełczyński.. Jakie są za i przeciw powstaniu warszawskiemu?micpl187 -> AK i Powstanie Warszawskie nie bylo wymierzone przeciw Sowietom, przynajmniej nie tak jak sobie to wlasnie wyobrazasz.. Porównując AK i wermacht można dojść do wniosku, że była to walka Dawida z Goliatem.Muzeum Powstania Warszawskiego..

W tym roku obchodziliśmy 64 rocznicę wybuchu powstania warszawskiego.

Warszawa jak i jej mieszkańcy ponieśli ogromne straty, nie otrzymując prawie żadnych korzyści.. 7 czerwca `44 Mikołajczyk przyjacielsko przyjęty w Białym Domu usłyszał od prezydenta Stanów Zjednoczonych, iż "Polska odrodzi się znów silna i niepodległa", a sam Roosevelt wierzył - jak oświadczył - całkowicie słowom Stalina .. To nie było wymuszone, to była decyzja.Spór o Powstanie Warszawskie toczy się od ponad 70 lat.. - Ocena decyzji o wybuchu Powstania Warszawskiego - to zadanie indywidua - Pytania i odpowiedzi - Historia .. Niewiele zapewne wniosę nowego do debaty, zwłaszcza po świetnej i racjonalnie napisanej książce Piotra Zychowicza "Obłęd 44".. W pełni zasługiwał na karę śmierci.Powstanie Warszawskie, rozpoczęło się 1 sierpnia 1944 roku o godzinie 17:00.. Z politycznego względu było to szaleństwo, a z militarnego samobójstwo.Ołdakowski zauważył, że Powstanie Warszawskie miało na celu - tak jak listopadowe i styczniowe - "rozpaczliwe ratowanie narodu przed terrorem i podobnie jak tamte przyniosło odwrotny skutek".. Decyzja o Powstaniu została podjęta na podstawie niepotwierdzonych informacji o dotarciu sowieckich czołgów do przedmieść Warszawy.. [ankieta] 2 sierpnia 2019 .. nie chciałbym dyskutować, czy powstanie sens miało, czy nie, bo dla zwolenników pierwszej idei, było po prostu szlachetną kulminacją walki o Polskę jedyną, jaka być może, czyli niepodległą, a dla zwolenników drugiej, w równie oczywisty .Nie uważam powstania za tragiczny błąd, lecz za niedostateczne przygotowanie i zbyt duże rozproszenie sił.. Poniżej zamieszczono argumenty "za" wybuchem Powstania Warszawskiego oraz "przeciw".. W jego ocenie, Powstanie Warszawskie miało ogromne znacznie polityczne i dlatego postulował stosowanie w miejsce "Powstanie Warszawskie" nazwy "Bitwa Warszawska".Moim skromnym zdaniem Powstanie Warszawskie miało sens.. 2019-07-30 00:47:31 Czy waszym zdaniem Powstanie Warszawskie było w ogóle potrzebne ?. Gdyby alianci wspomagaliby nas jak np. Francuzow w Paryzu, to przy odrobinie szczescia lewobrzezna Warszawa moglaby byc calkowicie pod kontrola Polakow.trwało mimo.. rozkazu SS-Reichsfürera Heinricha Himmlera z pierwszego dnia powstania dotyczącego: zniszczenia miasta, wyniszczenia ludności cywilnej, zabijania niewalczących kobiet i dzieci, zabijania ujętych powstańców Przeciwnicy Kultu Sprawców Powstania WarszawskiegoCzy Twoim zdaniem Powstanie Warszawskie miało sens?. Wczoraj przypadła 75. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego..


wave

Komentarze

Brak komentarzy.
Regulamin | Kontakt